Z profesionálneho vojaka freelancer – ako som sa oslobodil

Boris Belica Backpack studio - tvorba webových stránok a eshopov

31. decembra 2020 bol posledným dňom kedy som sa budil ako príslušník ozbrojených síl SR. Od Nového roku som sa konečne mohol vydať na cestu, na ktorú som sa tak dlho tešil a pripravoval – na cestu freelancera. A na boj, na ktorý vás žiadny kurz, škola ani výcvik nedokáže pripraviť – na život.

Myšlienka odchodu z armády

Vznikla niekoľko rokov predtým ako sa mi úspešne podarilo vymaniť z tejto organizácie. Prvých pár rokov v armáde som si žil „sen“ mladého dospelého človeka. Prácu som mal 15 minút peši z domu. Býval som u rodičov. Výplata bola veľmi slušná. Nezaujímalo ma čo robím a či má práca nejaký hlbší význam. Dôležité bolo to, že ju mám a že je dobrá výplata – tak ako nás to učí spoločnosť.

Boris Belica vojak OS SR odchod do civilu

Postupom času, ako plynuli roky som si začal uvedomovať, že byť v práci len preto, že mám dobrý plat je jedno z najväčších životných zlyhaní aké môže človek urobiť. Túto myšlienku vo mne utvrdzovalo aj okolie a kolegovia –  väčšina vyhorených. Takto skončiť nemôžem, hovoril som si. Každý deň vo mne silnela túžba odísť. Zmeniť život. Začať žiť inak, slobodnejšie.
Ale ako? Vtedy som ani len netušil o tom, kto je freelancer.

Mojim najväčším pracovným snom bolo – robiť to čo ma baví, pracovať z akéhokoľvek miesta na svete a pracovať iba toľko, koľko sa mi bude chcieť.

 

Začal som sa reálne zaoberať otázkou odchodu z OS SR

Vedel som, že to nebude jednoduchá cesta nakoľko môj záväzok, ktorý som podpísal, bol na 6 rokov. Ja som bol niekde medzi 3. – 4. rokom – to sú ešte takmer 3 roky života! Bol som v rozpakoch. Odchod z armády je náročný proces a nie je to také jednoduché ako v bežnej práci – cestičky existujú, ale nie také aby ste vyviazli s čistým štítom.

 

Boris Belica freelancer prvý osobný web

Vedel som však, že si cestu nájdem aj keby čo bolo. Premýšľal som čo by som mohol v živote robiť. Niečo čo som mal odjakživa rád. Niečo k čomu som mal blízko a čím by som sa vedel uživiť. Moja vnútorná odpoveď bola veľmi primitívna. Mám rád počítače. To je odpoveď väčšiny mladých.

Áno ja som bol presne tá osoba, ktorej ste volali keď ste potrebovali nový Windows, „hacknúť Facebook účet,“ či nainštalovať tlačiareň.

Už pri odchode zo strednej školy som mal v úmysle ísť študovať

Chcel som ísť študovať Aplikovanú informatiku na VŠ. Avšak mladý a hlúpy – myslel som si, že pokiaľ som sa informatike nevenoval na strednej škole nemám v tom prípade šancu uspieť na VŠ preto som upustil od tohto smeru po prvom semestri – blbosť.

Prvá vec, ktorá mi napadla v roku 2018, bola prihlásiť sa na vysokú školu Aplikovanej informatiky – externé štúdium. Chcel som sa venovať informatike. Zatiaľ som však nevedel čo presne to zahŕňa. Nevedel som vôbec kde začať, s čím začať, čomu sa venovať. Prihlásením na VŠ som veril v to, že sa z časti tento problém vyrieši a pomôže mi chytiť správny smer. Aj tak bolo.

 

Boris Belica žiadosť do civilu OS SR

VŠ mi dala veľmi dobrý a všeobecný prehľad o celom odbore informatiky. Vďaka bakalárskemu štúdiu som mal možnosť nahliadnuť do všetkých kútov. A tu sa započala tvrdá cesta za slobodou. Popri štúdiu na VŠ, práci a živote som si predplatil prvé kurzy na Learn 2 Code, aby som mohol prehlbovať svoje poznatky. Postupne sa z toho stala závislosť, zaplatil som si doživotné predplatné a konečne som vedel, že som na tej správnej ceste.

 

Každý deň, každú noc, vždy kedy to bolo možné

V práci, doma, všade – stále som sa snažil napredovať a zdokonalovať sa. Vedel som, že to jediné čo musím robiť je tvrdo na sebe pracovať a že nikto iný ako ja sám to za mňa neurobí. Najlepšie však na tom bolo to, že som to nerobil preto aby som mal za sebou čo najviac kurzov, ale preto, že ma to bavilo a že som s tým nevedel prestať. Zvedavosť, motivácia a chuť učiť sa bola (a stále je) nekonečná.

Boris Belica tvorba webových stránok

Keď som sa tak pozeral na život okolo seba a videl som istý vzorec. Takmer všetci sa zasekli. Zasekli sa na jednom bode, v ktorom sa cítili pohodlne a z ktorého sa nechceli pohnúť. Vedel som, že toto je pre nás cesta „do zatratenia“.

Postupne som v OS SR začal dávať viac najavo, že som pripravený odísť

Vedel som, že som si odpracoval potrebné roky na to, aby som mohol dostať nárok na podporu v nezamestnanosti. S tým boli spojené problémy v práci. Rozhodol som sa ísť proti všetkým – proti zabehnutému zastaralému systému OS SR.

 

Boris Belica žiadosť do civilu OS SR

Mojim plánom bolo to, že počas tejto dobrovoľnej nezamestnanosti sa sa budem plnohodnotne venovať štúdiu a práci na sebe – tak ako keby som chodil do práce. Skoro ráno budík, raňajky a „pracoval som“. Pracoval som rovnako ako keby som chodil do práce – od rána do večera. Učil sa a skúšal si nové veci a vlastné projekty.

 

Nestabilná situácia a pandémia

Pred koncom roka 2020, kedy tu v plnom vyčíňala 2. vlna kovidu, som sa rozhodol skočiť a naučiť sa plávať. Rozhodol som sa. Podal som si žiadosť do civilu. Môj záväzok bol na 6 rokov, odpracovaných som mal niečo cez 5 rokov.

Listom som žiadal personálneho veliteľa OS SR o predčasné prepustenie z dočasnej štátnej služby. Ľudia naokolo sa smiali  – jednak kvôli tomu, že sa to v podstate takmer nikomu nikdy nepodarilo a už vôbec nie počas mimoriadneho stavu, kedy boli všetky personálne záležitosti stopnuté.

OS SR Land Rover Defender Boris Belica

 

Smiali sa tiež hlavne kvôli tomu, že som blbec. Že či mi preskočilo. Tam vonku za bránami kasární vyčíňala korona, ľudia strácajú prácu, istoty pravidelnej výplaty začínajú byť v nedohľadne. Ja som však bol pevne rozhodnutý.

Na odpoveď som čakal pár mesiacov.

Bol som v práci keď mi zazvonil telefón. Boris, máš tu list. Utekal som si ho prevziať. Otvoril ho a bol tam odpoveď – som voľný.

Dostal som priepustku. Tak ako som žiadal. Od nového roku som prepustený. Pod 1 podmienkou – musel som uhradiť „pokutu“ za nesplnenie môjho záväzku a pokryť náklady na môj výcvik – približne 1 500 €. Smutné? Posielal som ich ešte v ten deň… Bol som pripravený.

Boris Belica Freeelance web developer

 

Zatiaľ sa mi darí byť na voľnej nohe – byť freelancer

Od začiatku svojej novej kariéry a nového životu som nepracoval pre žiadnu firmu. Nebránim sa tomu. Určite je dôležité nazbierať skúsenosti aj z firemného prostredia. No zatiaľ neprišiel ten správny moment alebo tá správna ponuka? I keď ich bolo naozaj dosť. Všetky skúsenosti a všetko čo som sa doposiaľ naučil, je výsledok tvrdej práce, chýb a omylov. Najlepším učiteľom je prax. Klient a jeho požiadavka. Na to vás nepripraví nikto.

Boris Belica posledný deň - odchod z OS SR

A teraz som tu

Je to rok od môjho odchodu z OS SR. Ako by som to zhodnotil? Ako to najlepšie riešenie a postupnosť krokov, ktoré som kedy mohol urobiť. Rok 2021 bol pre mňa jednoznačne najlepším rokom života kedy som začal zbierať plody svojej niekoľko ročnej tichej práce.

Mal som svadbu so ženou, ktorá mi bola po celý ten čas oporou a motiváciou pracovať na sebe aj počas tých piatich rokov v armáde. V lete sme sa jednosmerne vydali na cestu okolo sveta s cieľom pracovať odkiaľkoľvek – som freelancer.

dva batohy Boris Belica

 

Ak ste sa dostali až sem verím, že som vás niečim zaujal. Možno ste v tom našli kúsok seba. Budem rád, ak ma podporíte like-om na Facebookovú stránku, ktorú čoskoro rozbehneme. Zároveň, vám ponúkam moje služby – tým mi dávate možnosť živiť sa mojim koníčkom, na ktorom som tak tvrdo pracoval.

Získaj užitočné tipy pre lepšiu efektívnosť webovej stránky

Získaš odborné tipy týkajúce sa webového dizajnu, optimalizácie WordPress a najnovších trendov v oblasti tvorby webových stránok. Prihlás sa k odberu noviniek.

Newsletter