Vysoká škola informatiky, oplatí sa ísť študovať či nie?

Som vhodný adept na? Zvládnem to? Vysoká škola informatiky alebo samoštúdium a platené kurzy? V tomto článku nájdeš všetky odpovede.

Vysoka-skola-informatiky-oplati-sa-ist-studovat-ci-nie

Vysoká škola informatiky? Obdobie podávania prihlášok je v plnom prúde a pri písaní mojej bakalárskej práce mi napadlo, že by možno bolo fajn napísať pár viet…

  • o tom či sa oplatí ísť študovať informatiku na vysokú školu
  • pre koho je to vhodnejšie riešenie a pre koho menej
  • či potrebuješ titul VŠ na to, aby si sa zamestnal v IT
  • či je lepšie ísť na vysokú školu
  • alebo je lepšie ísť svojou vlastnou cestou formou kurzov a samoštúdia

V prvom rade musím podotknúť to, že v tomto článku píšem môj subjektívny pohľad na vec. Je mi úplne jasné, že sa s týmto názorom nemusí človek stotožňovať, preto ho berte s rezervou.

Som končiaci študent

Len aby som upresnil. Momentálne som študent 4. ročníka externého štúdia na vysokej škole UCM v Trnave – odbor Aplikovaná Informatiky. Píšem bakalársku prácu na tému Tvorba webovej aplikácie v JavaScript frameworku a pripravujem sa na štátnu skúšku. Samozrejme miesto písania bakalárky píšem tento článok (he-he).

Si vhodný adept na štúdium informatiky?

Základná otázka, ktorú som si pokladal aj ja ešte predtým, ako som sa vôbec rozhodol ísť študovať informatiku na vysokú školu. Po ukončení strednej školy som sa z dôvodu, že som ako strednú študoval Obchodnú akadémiu rozhodol nevybrať si a neposlať si prihlášku na vysoké školy Informatiky.

nikto mi nerozumie - vysoká škola informatiky
možno aj ja som dátová štruktúra

Hovoril som si, že to nijako nemôžem zvládnuť a že ak som informatiku hlbšie neštudoval na strednej škole tak ju na vysokej škole nezvládnem. Dnes už veľmi dobre viem, že to bola absolútna BLBOSŤ a NEVEDOMOSŤ.

Študovať na vysokú školu informatiky ísť môžeš. Nech už robíš alebo študuješ čokoľvek – môžeš. Môžeš aj bez toho, aby si sa jej nejako venoval na strednej škole či v doterajšom živote. Vždy je to všetko len o tom, koľko si schopný obetovať pre svoju budúcnosť a vydrieť si to. Nikto musí makať viac, niekto má prirodzene talent, ale to je tak so všetkým.

Kedy by som mal ísť študovať informatiku na vysokú školu

Ja som sa rozhodol ísť študovať na výšku až v 23 rokoch, a to som už bol 3 roky zamestnaný v OS SR. Takže to, že si nenaskočil na vlak hneď po strednej škole nie je problém. Spolužiakov na externom štúdium mám aj podstatne starších a teda na podanie prihlášky nikdy nie je neskoro, naozaj.

Na výšku by si mal ísť študovať (aj) vtedy, ak:

  • nevieš čo vlastne od IT očakávaš,
  • nevieš akým smerom by sa tvoja IT kariéra mala uberať,
  • si nie si istý, v ktorej oblasti IT by si chcel pracovať,
  • sa potrebuješ zoznámiť s každou oblasťou informatiky a mať dobrý všeobecný rozhľad.

Takto zistíš, čo ti je srdcu najbližšie a budeš sa v tom môcť hlbšie a odbornejšie vzdelávať.

Čo mi dala vysoká škola informatiky?

Som len v bakalárskom stupni, takže som v podstate na pol ceste. Ale ak mám zhodnotiť to, čo dobré mi dala VŠ, tak je to určite všeobecný rozhľad. To znamená, že som na rôznych predmetoch nazrel do takmer každej oblasti informatiky. Či už ide o prácu s databázami v PL SQL, programovanie v C či C++, tvorba hier v Unity, siete či informačná bezpečnosť. Pochopil som princípy algoritmov a dátových štruktúr.

programovanie na tabuľu - vysoká škola informatiky
aj na tabuľu sa dá programovať 😀

To mi dáva fajn výhodu v tom, že i keď na danú problematiku možno nie som odborník do hĺbky, v prípade potreby – napríklad zamestnania som už s danou problematikou prišiel do kontaktu. To ti pomôže rýchlejšie pochopiť a vstrebať informácie.

Riešenie problémov a prekonávanie prekážok

Veľmi dôležitá vec. Na škole som sa naučil prekonávať prekážky. V informatike prekážkam čelíš každý deň. Musíš riešiť problémy… Ak nechceš riešiť problémy – nechoď študovať informatiku. Dostaneš úlohu a jednoducho ju musíš vyriešiť, to ťa núti potrápiť sa, vzdelávať sa… a to je to, čo ťa posúva ďalej.

Spoznáš veľa šikovných ľudí

Ktorí majú podobné záujmy ako máš ty. Môžeš s nimi pokecať o IT, prísť na nové myšlienky a nápady. Spoločne si vymeníte skúsenosti a získaš cenné rady o programovaní a o tom, ako sa naučiť programovať. Niektorí sú v programovaní špička a budú lepší než ty. A to je fajn, pretože najlepšie sa učíš od lepších. Vieš si výsledky úloh porovnať a niečo sa priučiť od šikovných spolužiakov. V prvý deň semestra nás bolo v triede 20, na konci sme zostali asi 7.

select sort algoritmus - vysoká škola informatiky
select sort algoritmus

Pre koho nie je štúdium na vysokej škole vhodné?

Všetko, čo sa naučíš na VŠ sa v podstate dá naučiť aj formou samoštúdia – formou voľné dostupných a platených kurzov. Výhodou je, že automaticky filtruješ to, čo ťa nezaujíma a vieš si vyšpecifikovať oblasť IT, ktorá ťa zaujíma a ktorej sa chceš venovať (frontend, backend, databázy a podobne).

Jediné čo potrebuješ je sebadisciplína. A to je učiť sa nové veci, riešiť problémy a úlohy, ktoré ti nie sú príjemné a postupne zvyšovať úroveň a náročnosť úloh – a to všetko sám.

stretneš sa aj s databázami - vysoká škola informatiky
stretneš sa aj s databázami

To znamená, že „nestrácaš“ čas riešením úloh, ktoré nie sú pre teba a tvoj osobný kariérny rozvoj dôležité. Nepotrebuješ mať obrovský prehľad o všetkom, chceš byť len špecialista a odborník na určitú oblasť. Každopádne, v IT sa niečo podobné ani nedá dosiahnuť, nakoľko ak chceš byť naozaj odborník, tak či tak prídeš do kontaktu v podstate so všetkým.

Ja som sa rozhodol jednoducho to skombinovať

Popri full-time práci som sa prihlásil na externé štúdium informatiky, po víkendoch som chodil do školy, cez týždeň riešil úlohy a potrebné vedomosti som ešte dopĺňal platenými alebo voľne dostupnými kurzami na internete. Výsledok? Totálna kalamita. Ale dá sa to, ak človek chce. Za pár rokov si človek vie vydrieť cestičku a začať nový, spokojnejší život – teda, ak ho to baví, to je dôležité.

Potrebujem vysokú školu a titul aby som sa uplatnil v zamestnaní?

Myslím, že pri tejto otázke sa zhodneme všetci, odpoveď je – nie. Nepotrebuješ titul a vysokú školu, aby si bol úspešný IT-čkar. Čo je veľmi potešujúca správa, jediné čo potrebuješ je extrémna chuť učiť sa nové veci. Rozprával som sa sa na túto tému s viacerými ľudmi a všetci, ktorí pracovali v nejakej firme boli na rovnakej lodi – je jedno či máš alebo nemáš titul.

teoria informatiky - vysoká škola informatiky
úloha z predmetu Teória informatiky

Dôležité je to, čo vieš a či si schopný naučiť sa nové veci, nie to aký máš titul. Samozrejme, nájdu sa určite aj výnimky, skôr väčšie firmy, ktoré si na titul potrpia. Poprípade, pri výberovom konaní a výberom medzi dvomi seberovnými adeptmi môže zavážiť vysokoškolský titul.

Aby som to nejako uzavrel

Štúdium na vysokej škole v externej forme má určite veľa výhod a ja som rád, že som ho mohol absolvovať. Každému, kto má čas navyše a zvažuje podobný krok, to odporúčam. Avšak, ak sa vydáš vlastnou cestou bez VŠ – formou kurzov – chybu neurobíš. Výber je len a len na tebe. Dôležitý je prvý krôčik.

Uprednostnil som tento článok pred písaním bakalárky, daruj mi ako vďaku svoj like – poteší ma, ak ma podporíš na mojej Facebookovej stránke: Boris Belica Backpack studio – sem píšem rôzne veci, či už pracovné – moje projekty alebo z oblasti informatiky. Ďakujem.

Výsoká škola informatiky Slovensko – aké sú možnosti v roku 2022

portál vysokých škôl - vysoká škola informatiky
portál vysokých škôl
  • Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave – fakulta prírodných vied
  • FIT STU Bratislava – fakulta informatiky a informačných technológií
  • Žilinská univerzita – fakulta riadenia a informatiky
  • FEI STU Bratislava – fakulta elektrotechniky a informatiky
  • Technická univerzita v Košiciach – fakulta elektrotechniky a informatiky
  • Univerzita Komenského – Fakulta matematiky, fyzika a informatiky
  • Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici – fakulta prírodných vied
  • Paneuropska univerzita – fakulta informatika
  • a ďalšie, zoznam nájdete na tomto odkaze