Ako sa naučiť programovať - 5 pravidiel, ktoré musíš poznať - Boris Belica

Ako sa naučiť programovať – 5 pravidiel, ktoré musíš poznať

Premýšľaš nad tým ako začať programovať, ako sa naučiť programovať? Alebo už programuješ a chceš vedieť ako sa zlepšiť v programovaní? Mám tu pre teba 5 rád, ktoré mi pomohli a verím, že pomôžu aj tebe.

Pravidlo 1: Oklamte mozog pomocou 20 minútového pravidla

Naučiť sa programovať je podobné ako chodiť cvičiť do posilky. Čím pravidelnejšie sa budeš učiť, tým rýchlejšie lepšie budeš napredovať. To je logické. Otázkou však je: Ako si na programovanie nájsť čas? Ešte predtým ako som sa plnohodnotne začal venovať kariére freelancera som pracoval v OS SR. Pracoval som na plný úväzok ako väčšina z nás. Mával som 12 aj 24 hodinové služby a teda úplne rozumiem tomu, že nie je nič ťažšie ako presvedčiť svoj mozog, aby si si po práci ešte sadol a učil sa, keď sa môžeš pozerať na Netflix alebo drtiť LOLko, že?

Existuje však trik ako oklamať mozog

Pravdepodobne o tom neviete, ale my ľudia disponujeme veľkou zotrvačnou vnútornou silou. Znie to étericky, ale vysvetlím ti čo to znamená. Prišiel som na to tak, že keď som sa začal učiť programovať, programoval som sám pre seba malé projekty. Programovanie ma pohltilo natoľko, že som sa úplne prestal zaujímať o veci naokolo. Pamätám si víkendy, nočné služby kedy som proste programoval do skorých ranných hodín.

Oklam mozog, vytvor rutinu - Ako sa naučiť programovať - Boris Belica

Ako vieš využiť silu zotrvačnosti

Kľúčom je pochopenie toho, že prepínanie úloh pre nás ľudí je veľmi náročné. Prepnutie úlohy si vyžaduje obrovskú vnútornú motiváciu. Ak prídeš domov a zvalíš sa na posteľ, ver mi, že tvoje učenie je nenávratne stratené. Preto je najdôležitejší moment práve ten keď vstúpiš do dverí a zmeníš prostredie. Ak si v tomto momente povieš, že sa budeš učiť programovať 20 minút a ihneď začneš, je tu vysoká pravdepodobnosť, že sa ti to podarí a využiješ svoju silu zotrvačnosti. Ver mi – skončíš tak, že sa budeš učiť minimálne hodinu, proste ťa to pohltí.

Ďalším dôležitým krokom je vytvorenie návyku či rutiny

Podľa výskumov je potrebné na to, aby si človek vytvoril návyk vykonávať konkrétnu činnosť pravidelne každý deň počas 1 mesiaca. Tento trik sa dá aplikovať na rôzne aktivity v živote, nie len na programovanie. Ako sa teda môžeš motivovať?

Jednoducho. Vytvor si mesačný kalendár s políčkami, ktoré predstavujú jednotlivé dni. Ak sa ti podarí splniť v danom dni úlohu a teda pestovať návyk – odškrtni si políčko. Ak budeš v tejto sérii pokračovať budeš škrtať ďalšie a ďalšie políčka. Je to ako otvárať okienka na Mikuláša :-). Ako ľudia máme v sebe vnútri zakorenené niečo, čo nás motivuje pokračovať a škrtať políčka. Ver mi, niekoľko krát som to chcel vzdať, ale prázdne políčko bolo proste silnejšie.

 

Pravidlo 2: Programuj za určitým účelom

Bežný príbeh programátora samouka je taký, že sa učí programovať tak, že si vyberie ľubovoľný programovací jazyk. A potom sleduje kopu návodov a tutoriálov na internete. Pravdou však je, že ak sa učíš programovať len preto, že sa chceš naučiť programovať, tak to bude v konečnom dôsledku pre teba veľmi náročné.

To najlepšie čo môžeš urobiť je programovať vlastné malé projekty.

Pri svojich projektoch totiž spájaš logické myslenie a kreativitu, čo dá v konečnom dôsledku nejaký výsledok. To je to čo motivuje ľudí – tvorba! Preto ťa vyzývam, aby si sa začal učiť programovať podľa návodu, ktorý niečo vytvára nech je to čokoľvek. Samozrejme, je nepravdepodobné, že sa ti podarí naprogramovať nový operačný systém.

V mojom kurze programovania pre začiatočníkov v jazyku C vytvárame napr. hru kameň, papier, nožnice alebo jednoduchý bankový systém.

Predstavivosti sa medze nekladú – ak sa teraz zamyslíš určite ti napadne nejaká „hlúposť“, ktorú by si chcel naprogramovať – tak to skús! A čo je najlepšie, buduješ svoje osobné portfólio malých projektov, ktorými sa môžeš prezentovať na pohovoroch. Ja som napr. zo srandy chcel sledovať lietadlá, ktoré mi letia nad hlavou, tak som si to nakódil.

Kto mi letí nad hlavou - Ako sa naučiť programovať - Boris Belica
Moja jednoduchá webová aplikácia naprogramovaná v React.js

Pravidlo 3: Neexistuje žiadny dokonalý jazyk, ktorý sa musíš naučiť

Otázka staršia než ľudstvo samotné. Otázka, ktorá ti nedá spávať, budí ťa zo spánku. Otázka, na ktorú som aj ja hľadal odpovede kade-tade po internete a na ktorú odpovedám veľmi často:

„Aký programovací jazyk sa mám začať učiť ako prvý?“

Existuje predstava, že niekde tam vonku je dokonalý programovací jazyk, ktorý je najvhodnejší pre programátorov začiatočníkov. Jeden tvrdí, že to je Python, iný zas, že JavaScript. Uzavrime túto tému raz a navždy.

Ja tvrdím, že sa všetci veľmi mýlia.

Aký programovací jazyk sa mám začať učiť ako prvý - Ako sa naučiť programovať - Boris Belica
autor citátu samotný Morfeus

Pochop, že programovací jazyk je iba nástroj. Stolár ti povie, že jeho obľúbený nástroj je kladivo. Inštalatér má najradšej kľúč. Maliar štetec. Webový vývojár ťa bude presviedčať o JavaScripte. Štatistik ti poradí programovací jazyk R. Nakoniec však záleží len na tom, čo sa s nástrojom snažíš dosiahnuť. Ak chceš tvoriť mobilné aplikácie pre iOS, nauč sa Swift. Ak chceš tvoriť webové stránky, nauč sa HTML/CSS a JavaScript.

Dobrou správou je, že všetky základné koncepty programovania – cykly, podmienky, funkcie a podobne sú rovnaké. Rozdiel je väčšinou len v syntaxi. To znamená, že pointa je rovnaká, len sa to inak píše. Zjednodušene povedané – niečo ako to, že slovo „pes“ sa v každom jazyku povie trochu inak.

Takže mojou radou je – rozhodni sa akú úlohu chceš riešiť, aký malý projekt chceš tvoriť. A vyber si najvhodnejší programovací jazyk a teda nástroj na túto úlohu. Ak sa naučíš pracovať s jedným programovacím jazykom, učenie ďalšieho už nebude taká makačka. V mojom prípade som začínal na vysokej škole s C-čkom a tento jazyk učím aj na kurze pre začiatočníkov. A ak to mám teraz zhodnotiť tak som rád, že práve C bol prvý jazyk, s ktorým som prišiel do kontaktu

Pravidlo 4: Píš kód, ktorému rozumieš

V súčasnej online dobe je na internete tooooooľko tutoriálov a návodov, že si človek môže vyberať kurzy od nevidím-do nevidím. Najlepšie je, keď autor začne úplnými banalitami a vzápätí na to skočí vetou“ a teraz si nastavíme cloudové databázy“ niekam do p… preč.

Tento prístup vedie k množstvu problémov. Najčastejšie je to ten, že študent proste iba kopíruje kód z návodu alebo učebnice, ale v podstate nemá ani potuchy čo je to za kód a prečo tam je. V polovici kurzu nič z toho čo si napísal (okopíroval) nedáva zmysel a na obrazovke máš more červenej farby. Na konci sa nenaučíš nič, iba to, že programovanie je hlúposť.

Nenechaj sa chytiť do takejto pasce. Ak vidíš návod, ktorý po treťom riadku preskakuje zo začiatočníka na pokročilého a často používa slovo „jednoducho“, alebo nevysvetľuje žiadnu časť svojho kódu, okamžite vypni takýto návod.

Píš kód, ktorému rozumieš - Ako sa naučiť programovať - Boris Belica
a k tomu nejaké to HTML

Ďalšou možnosťou je, že autor sa síce snaží vysvetliť ti čo robí, ale ty to ani za toho čerta nedokážeš pochopiť. V tomto prípade je potrebné proste urobiť krok späť. Viem, že môže byť lákavé to, že návod sľubuje ako hacknúť Facebook účet za 2 hodiny. Ale ver mi, bude lepšie, ak sa sústredíš na vytvorenie si lepších a pevnejších programovacích základov.

Kľúčom k naučeniu sa programovať je budovanie znalostí na základe už získaných predchádzajúcich znalostí. Ak ideš na to príliš po hlave – stratíš sa! Ak ideš na to príliš pomaly – bude ťa to nudiť.

Správny prístup je pre každého iný. Ak niečo už poznáš, kľudne pridaj. Ale ak nie, bude lepšie ak spomalíš na polovičnú rýchlosť.  Nabaľuj informácie ako snehová guľa a hlavne daj hlave čas na vstrebanie nových informácií.

Ja v mojom kurze programovania pre začiatočníkov učím programovať tak, že si zadáme praktickú úlohu, napíšeme kód a rozprávame sa o tom, ako by sa kód dal napísať lepšie, alebo sa na to pozeráme z rôznych uhľov. Rozprávame sa o kóde a ideme viac do hĺbky.

Pravidlo 5: Je úplne v poriadku, keď niečo nevieš

Softvéroví inžinieri sú vraj najviac trpiaca profesia tzv. syndrómom podvodníka. Syndróm podvodníka – inak nazývaný aj Imposter syndrome je psychologický jav, pri ktorom sa ľudia cítia ako podvodníci a veľmi podceňujú svoje schopnosti a zručnosti.

Programátori majú tendenciu byť príliš sebakritickí a neustále majú pocit, že všetci naokolo sú v programovaní lepší ako oni. Ak si sa tak niekedy cítil aj ty ver mi, že nie si sám.

Mnohí začínajúci programátori sa boja, že keď si pozrú kód na internete alebo požiadajú o pomoc iných programátorov ukáže sa, že sú to podvodníci, ktorí nevedia programovať. Nie je tomu tak. Nikto predsa nemôže mať v hlave všetky tie riadky kódu.

Každý týždeň sa tu objaví nová technológia, nový framework. Nový update, ktorý prináša nové funkcionality (a nové bugy hehe). Nikto od teba nebude očakávať, že budeš poznať kód naspamäť! Dôležité je vedieť logicky premýšľať, hľadať riešenia a riešiť problémy – o to pri programovaní ide. Všetky informácie, ktoré potrebuješ vieš získať v podstate jedným vyhľadávaním.

Neboj sa hľadať. Neboj sa pýtať.

Robia to aj tí najlepší programátori. A tí najlepší programátori ti radi pomôžu a navedú ťa, pretože aj oni raz stáli tam kde stojíš teraz ty.

Zručnosť, ktorú si potrebuješ osvojiť je pýtať sa na otázky správne a pochopiť odpovede, ktoré dostaneš. Nemá zmysel, ak okopčíš kód, ktorému aj tak nerozumieš, nič ti to nedá.

Zároveň nie je nutné, aby si sa pýtal na každú somarinu – aj to je otravné a vyslúžiš si hejt. A čo je najdôležitejšie určite nehľadaj niekoho, kto ti pomôže vyriešiť domáce úlohy. Skús vyriešiť najprv problém sám, ak to ide. Ak nie, hľadaj informácie, alebo sa pýtaj.

Stack overflow - Ako sa naučiť programovať - Boris Belica

Ak vytrváš, jedného dňa budeš ty ten, ktorý bude radiť. Pamätaj, že ako programátori by sme mali držať spolu. Ak ti niekto poradí, poďakuj a ak budeš môcť raz poradiť ty – urob to.

Sme kolegovia – budujme komunitu, dobré vzťahy a pomáhajme si navzájom.

Ak máš problém a nevieš kde začať

Pozri sa na môj kurz programovania pre úplných začiatočníkov. Naučím ťa programovať. Nemusíš nikam chodiť – všetko je online, časovo flexibilné a cenovo dostupné! Prispôsobené pracujúcim ľudom.

A navyše – 1 hodina ZADARMO. Pre viac informácií klikni na obrázok.

IT kurz programovania pre úplných začiatočníkov - Boris Belica

Páčil sa ti tento článok?

Z času na čas niečo nové na blog napíšem. Chceš o tom vedieť? Hoď nižšie tvoj e-mail a keď niečo napíšem – dám ti o tom vedieť. Žiadny spam.

Newsletter

Ďalší kvalitný obsah

12 tipov na dominanciu vo vyhľadávačoch s WordPress SEO! Získajte viac návštevníkov, najlepšie pozície a predbehnite konkurenciu. Boris Belica Wordpress.

WordPress SEO: 12 tipov pre viac návštevníkov webu!

12 užitočných tipov na dominanciu vo vyhľadávačoch s WordPress SEO! Získaj viac návštevníkov, najlepšie pozície a predbehni konkurenciu.
Návod: Ako optimalizovať obrázky pre web až o 92% a zachovať kvalitu - Boris Belica Wordpress

Návod: Ako optimalizovať obrázky pre web až o 98% a zachovať kvalitu

Ako optimalizovať obrázky pre web a Wordpress. Zmenšiť veľkosť v KB a v pixeloch. Urobiť kompresiu a generovať moderné formáty WebP a AVIF.
Ako správne navrhnúť UX formulár: 13 chýb a ich riešenia Wordpress Boris Belica

Ako správne navrhnúť UX formulár: 13 chýb a ich riešenia

Musím sa vám priznať. Dnes som sa extrémne nas.. nahneval. Posledné dni hľadám na internete materiál na zateplenie strechy. Narazil som na jednu medzinárodnú firmu, ktorá daný produkt predáva. Super hovorím si, vyplním formulár… a potom prišiel… šok.